PSSA East/West Zone Shoot Results

2019 PA Eastern Zone

Valley Gun Club
Singles
( 151 Entries)
Resident Winners                                                     Open Winners

Champion Jon Zadzora 198                                    Champion Corre Smith 197
AA James Lechleitner 197                                       AA Ryan Ramsay 196
A Jeffrey Love 195                                                     A Randy Krick 194
B Bruce Morris 195                                                   B Wilbur Von Steuben 192
C Frederick Bok 185                                                 C George Stevenson 187
D Andy Sukel 189                                                      D Brayden Heckman 187
Sub Jr Brady Evans 195                                           Sub Jr Kyle Kanuha 194
Junior Thomas Kimmel 194                                   Junior Kurt Willman 192
Junior Gold Joshua Bok 194                                  Junior Gold Stephen MacNeal 194
Lady I Carolyn Sukel 193                                         Lady I Gina Koran 181
Lady II Diane Arner 189                                          Lady II Mary Ann Cacciola 186
Sub Vet Dennis Cacciola 195                                  Sub Vet Roger Herb 193
Veteran Steven Huber 196                                      Veteran Larry Shade 195
Sr Veteran Richard Shuman 197                           Sr Veteran Luigi Liberato 197

Doubles
( 21 Entries)
Resident Winners                                                           Open Winners

Champion Dennis Cacciola 94                                     Champion Ryan Ramsay 91                          
AA Matthew Rebuck 92                                                 AA No Entry
A Steven Ross 93                                                             A Brian James 89
B Carey Clark 86                                                             B Zachary Eshbach 84
C Nicholas Wertz 82                                                       C Bill Wolfe 81
D Joseph Broscious Jr 79                                              D Jeffrey Kirkland 77
Sub Jr Joseph Breck IV 88                                            Sub Jr Kyle Kanuha 71
Junior Kurt Willman 91                                                 Junior No Entry
Junior Gold Christopher MacNeal 91                         Junior Gold Stephen MacNeal 75
Lady I Carolyn Sukel 66                                                 Lady I No Entry
Lady II Diane Arner 82                                                  Lady II No Entry
Sub Vet No Entry                                                            Sub Vet No Entry
Veteran Terry Sliker 88                                                 Veteran No Entry
Sr Veteran No Entry                                                       Sr Veteran No Entry

Handicap
(22 Entries)
Resident Winners                                                 Open Winners

Champion Brian James 94                                         Champion Kyle Kanuha 86
Runner Up William Wolfe 92                                    RU Edward Kanuha 83
Third Jeffrey Kirkland 91                                           Third Charles Roberts 83
Fourth Robert Peters 89
Fifth Zachary Eshbach 87
Sixth Carey Clark 86
Sub Jr Joseph Breck IV 88                                         Sub Jr Nicholas Wertz 76
Junior Kurt Willman 77                                              Junior No Entry
Jr Gold Christopher MacNeal 77                              Jr Gold No Entry
Lady I Carolyn Sukel 85                                              Lady I No Entry
Lady II Diane Arner 94                                               Lady II No Entry
Sub Vet Dennis Cacciola 89                                       Sub Vet No Entry
Veteran Terry Sliker 76                                               Veteran No Entry
Sr Vet Richard Shuman 78                                         Sr Vet Lester Gruber 72

High Over All
Resident Dennis Cacciola 378                                Open Steven Ross 367

 

 

WESTERN PA STATE ZONE SHOOT

RUFFSDALE GUN CLUB

 

 

EVENT  1   200 SINGLES           93 ENTRIES

 

WINNER – ERIC BUSA   199       

CLASS AA – STEPHEN TODAK  196        OPEN – BRAD0N DEAL  195

CLASS A –  JAMES SINGER  196             OPEN – RON COX  195

CLASS B – ROBERT CERAR  193           

CLASS C – MARK TRAGESER  182          OPEN – MIKE KOVALAK  187

CLASS D – MIKE SYMBALA  182             OPEN – CHARLES LOZINGER  175

LADY – SUSANNA SANDALA  193           OPEN – MARCY PLUNKETT  185

JUNIOR – JOSHUA BEGER  191             OPEN – ANTHONY BOES  185

VETERAN – JOEL ETCHEN  191             OPEN – RUDY KUKURIN  190

SENIOR VET – HARRY COYLE  195        OPEN – ROBERT CHOCINSKY 195

 

EVENT  2   50 PAIR OF DOUBLES          33 ENTRIES

 

WINNER – BRANDON DEAL  93

CLASS AA – ADAM STEFKOVICH  79

CLASS A – BILL PLUNKETT  92              OPEN – ALEX OHR  90

CLASS B – JASON HOLDREN  89            OPEN – MICHAEL BENLOCK  86

CLASS C – FRANK GIRON  82                OPEN – MARCY PLUNKETT  77

CLASS D – BRUCE MALONE  76             OPEN – CHUCK KUNKLE  71

LADY – TINA CAPATCH  80                   OPEN – MARCIA CHOCHINSKY  81

VETERAN – JERONE STEFKOVICH   89    OPEN – DANIEL  BOSSIO  74

SENIOR VET – CURTIS PAUL  93           OPEN – ROBERT CHOCHINSKY  79

 

EVENT 3  100 HANDICAP                      46 ENTRIES

 

WINNER – BRAD BASINGER  96            OPEN 1ST  – JOHN HALFHILL  91

2ND PLACE – FRANK GIRON  95             OPEN 2ND  –  NATHAN LILLEY  90

3RD PLACE – DAVID SHUSTER  93          OPEN 3RD –  ROBERT BUMBAUGH  90

4TH PLACE – JEFFREY FENTON  93

5TH PLACE – ROBERT BAER  92

6TH PLACE –  TOM KAYLOR   91

LADY – Susanna Sandala  88                 OPEN – MARCIA CHOCHINSKY  84

JUNIOR – JOSHUA BEGER  94               OPEN – MICHAEL WASCAK  91

VETERAN – RAY STAHLMAN  92            OPEN – JOHN KENNY  91

SENIOR VET – ROBERT MCCLELLAND 92 OPEN – CURTIS PAUL  87

 

HIGH-ALL-AROUND  400 TARGETS   BRANDON DEAL  374